Menu Zamknij menu
Kontakt

Utworzenie strony internetowej wspierającej realizację długofalowych celów biznesowych firmy

O kliencie

Firma Autonomous Systems projektuje innowacyjne oprogramowanie dla pojazdów autonomicznych.

Firma opracowała swój własny, opatentowany system dla pojazdów autonomicznych, który bazuje na fuzji danych pobieranych ze specjalnych sensorów i wykorzystuje algorytmy sterowania hierarchicznego oraz uczenie maszynowe (w tym głębokie sieci neuronowe).

Zespół planuje osiągnąć poziom 4 normy SAE dotyczącej pojazdów autonomicznych. Na tym poziomie pojazd porusza się sam, ale kierowca albo zdalny operator może w każdej chwili przejąć sterowanie.

Autonomous Systems

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym kliencie? Kliknij tutaj

Wyzwanie biznesowe

Stworzenie strony internetowej, która pomoże osiągnąć cele biznesowe

W grudniu 2020 roku firma Autonomous Systems zgłosiła się do nas z problemem: działająca wówczas strona internetowa nie realizowała wystarczająco skutecznie celu firmy, którym było zbudowanie silnej marki, zwłaszcza wśród potencjalnych pracowników. Firma rozwijała się w dynamicznym tempie, w związku z czym potrzebowała jak najszybciej nowej strony internetowej.

tylko
5 dni


na realizację sprintu projektowego

poziom
4 SAE


cel Autonomous Systems dotyczący autonomii pojazdów

Jako projektant byłem początkowo przerażony: mieliśmy bardzo mało czasu na to, by przygotować coś, co zasadniczo miało jak najdokładniej przypominać produkt końcowy. W naszym przypadku prototyp miał wyglądać jak rzeczywista strona internetowa oparta na prostej ścieżce użytkownika – od wejścia na stronę główną po przejście na poszczególne podstrony. Wtedy zrozumiałem, jak bardzo doceniam nasz interdyscyplinarny zespół.

Daniel Jaros
Lead UX Designer w Future Processing
Zakres współpracy

Sprint projektowy – tylko 5 dni warsztatów

We współpracy ze wszystkimi osobami decyzyjnymi po stronie klienta określiliśmy, jakie cele ma spełniać nowa strona internetowa.

Kluczowym elementem naszych działań była analiza potrzeb i opinii użytkowników. Ważne było również to, by przetestować nasze pomysły z wyprzedzeniem. W końcu jak można osiągnąć jakikolwiek cel biznesowy, jeśli nie znajdzie się drogi do serc i umysłów potencjalnych odbiorców?

Jako że stojące przed nami zadanie było wyjątkowo pilne, potrzebne nam było szybkie i skuteczne rozwiązanie: Design Sprint, czyli sprint projektowy.

Warsztaty tego typu można przeprowadzić na żywo, ale można je też zorganizować zdalnie w równie atrakcyjny i wydajny sposób. Z powodu pandemii wybraliśmy właśnie opcję zdalną.

Członkowie zespołu klienta nie musieli przygotowywać się w żaden sposób na warsztaty – najważniejsza była ich pięciodniowa dostępność, od poniedziałku do piątku, oraz otwartość umysłu, bo potrzebne było szczególne skupienie.

Czym jest sprint projektowy? Dowiedz się więcej

Nasze rozwiązanie

5 dni od problemu do jego rozwiązania

Specjaliści UX z Future Processing przeprowadzili członków zespołu Autonomous Systems przez następujący, sprawdzony proces:

Poniedziałek → mapowanie

Nasze warsztaty projektowe rozpoczęliśmy od dokładnej analizy tego, jak działa firma klienta – od sprecyzowania aktualnych celów i wyzwań. Do omówienia, krok po kroku, mieliśmy wiele szczegółów – etap ten był dość żmudny, ale absolutnie konieczny.

W rezultacie udało nam się sprecyzować długofalowe cele, które stały się naszym punktem odniesienia w całym projekcie. Ponadto stworzyliśmy mapę, na której przedstawiliśmy istniejące ścieżki użytkownika i wszystko to, co składa się na doświadczenie użytkownika, w tym ścieżki, którymi użytkownicy końcowi docierali na stronę klienta.

Jednym z najważniejszych momentów dnia była nasza rozmowa z ekspertami odpowiedzialnymi za kluczowe działy w filmie klienta – w ten sposób mogliśmy poznać ich perspektywę i podejście do problemu, który staraliśmy się rozwiązać.

Wtorek → szkicowanie

Na początku nasz zespół odbył burzę mózgów, dzięki czemu każdy mógł się skupić na poszukiwaniu inspiracji z różnych stron. Wszyscy eksperci zaangażowani w projekt mieli możliwość opisania i uzasadnienia swoich pomysłów i sugestii.

Potem nasz zespół został podzielony – zadaniem każdej osoby było naszkicowanie finalnego rozwiązania po swojemu.

Wszyscy pracowaliśmy nad tym samym problemem, niezależnie od naszych umiejętności rysowania czy projektowania. W końcu długopis i czysta kartka wystarczą, by wyrazić to, co ma się w głowie – nieważne, kim jesteś i czym się zajmujesz.

Środa → decyzja

W środę rano stanęliśmy przed 5 różnymi propozycjami rozwiązania problemu. Każda sugestia składała się z 3 kluczowych kroków, nowych projektów układu strony i ścieżek użytkownika. Nie wiedzieliśmy, kto wymyślił które rozwiązanie, aby móc zachować bezstronność w procesie głosowania i podejmowania decyzji.

Po wspólnej dyskusji każdy mógł zagłosować na jedno z zaprezentowanych rozwiązań.

Stworzyliśmy diagram w typie mapy cieplnej, który pokazywał wyniki głosowania, a na jego podstawie opracowaliśmy ostateczną koncepcję łączącą najlepsze pomysły.

Czwartek → prototyp

Podzieliliśmy się zadaniami wewnątrz zespołu zgodnie z naszymi indywidualnymi umiejętnościami.

Jedna osoba zajęła się tworzeniem tekstów, podczas gdy rolą innej było przygotowanie zdjęć i ikon. Jeden projektant UX skupił się na wizualizacjach interfejsu, a drugi dodał do nich wszystkie funkcjonalności interaktywne. Praca szła jak w zegarku. W międzyczasie członek zespołu odpowiadający za testowanie rozwiązania opracowywał skrypty testów na kolejny dzień.

Do stworzenia prototypu postanowiliśmy użyć dwóch narzędzi – Figma służyła do zaprojektowania szczegółów interfejsu, a Axure do zbudowania interaktywnego modelu, który wyglądał jak prawdziwa, działająca strona internetowa.

Piątek → testowanie

W piątek rano, po stworzeniu prototypu, byliśmy gotowi na to, by przetestować nasz pomysł.

Dzięki temu uzyskaliśmy istotne informacje, które uświadomiły nam, co działało dobrze, a co trzeba zmienić.

Najważniejsze jednak tego dnia było to, że po 5 sesjach testowania byliśmy pewni, iż nasz pomysł się przyjmie i świetnie sprawdzi na rynku.

Dodajemy wartości

Wspieranie celów biznesowych poprzez nowatorskie i kreatywne pomysły

Po sprincie projektowym z naszym zespołem analityków i projektantów klient otrzymał funkcjonalny prototyp nowej strony internetowej.

Prototyp został przetestowany przez prawdziwych użytkowników (potencjalnych pracowników), dzięki czemu firma Autonomous Systems mogła szybko i sprawnie sprawdzić naszą propozycję i dowiedzieć się, co według odbiorców działa dobrze, a co jeszcze nie do końca.

Korzyści z warsztatów:

  • Weryfikacja pomysłów biznesowych
  • Zwinność działania i skrócony cykl rozwoju produktu
  • Oszczędność czasu i pięniędzy
  • Cenny feedback od rzeczywistych użytkowników
  • Kreatywne sposoby pracy
Autonomous Systems

To był intensywny i niesamowicie produktywny tydzień pracy. Warsztaty bardzo mi się podobały, bo otwarły mi oczy na nowe, bardziej twórcze i skoncentrowane metody działania.

Kasia Popieluch
uczestniczka warsztatów, Autonomous Systems 

Stwórz i oceń prototyp nowego produktu w 5 dni

Razem zdefiniujemy szczegóły pomysłu, ocenimy go wraz z ekspertami, zmienimy w prototyp i przetestujemy we współpracy z użytkownikami końcowymi.

Odkryj Sprint Projektowy

© Future Processing. Wszystkie prawa zastrzeżone.